Józef Niewiadomski : Résumé

  • Born in 1951 in Poland
  • Studies in Philosophy and Theology at the Catholic University in Lublin/Poland and at the Theological Faculty of the University of Innsbruck
  • 1975 Ordination to the Priesthood for the Diocese of Lublin
  • 1979 - 1991 Assistant Professor at the Institute for Dogmatic and Ecumenical Theology in Innsbruck
  • 1991-1996: Professor of Dogmatic Theology at the Theological Faculty in Linz / Upper Austria
  • since Oct. 1996 Professor for Dogmatic Theology at the Theological Faculty of the University of Innsbruck
  • since March 2000: Member of the European Academy of Science and Arts
  • Feb. 2001: Guest-Professor at the Dormition Abbey - Theological Year in Jerusalem
  • Oktober, 28, 2002: Skowyra-Prize of the Catholic University in Lublin for extraordinary scientific achievements
  • January 2004 - February 2013: Dean of the Faculty of Theology

Functions

University Functions

  • Prof. for Dogmatic Theology at the Institute for Systematic Theology
  • January 2004 - February 2013: Dean of the Faculty of Theology
  • Prof. at the Institute for Practical Theology (double-affiliation) (Main Interest::Practical Ecclesiology, Aesthetics and New Media)
  • Head of the Institute for Systematic Theology
  • Member of the Directive Council of the University Course: Master of Advanced Studies (MAS) of Communicative Theology at the Institute for Practicaltheology
  • Member of the University Senate since 2001
  • Press-Spokesperson of the faculty
  • Editor-in-Chief of the faculty paper: "Baustelle Theologie"
  • Member of the Faculty Senate
  • Vice-Chairperson of the Theological Curricular Board
  • Member of the Council for Evaluation of the University Vice-Rector
  • Chairperson of Council for the Evaluation of Research and Teaching at the theological faculty

Outside University

  • Deputy for the Diocese of Innsbruck for pastoral care through the media
  • 1998 - 2001 Secretary of the European Society for Catholic Theology
  • Member of the Advisory Board of the Colloquium on Violence & Religion
  • Member of the Tyrolean Committee for Christian-Jewish Co-Operation

Editorial Functions

  • 1993 - 1998: Editor-in-Chief of "Theologisch-Praktische Quartalschrift" (Linz)
  • Co-Editor of "The Bulletin of the Colloquium on Violence & Religion (Innsbruck) until 1998
  • Member of the Editorial Board of: "Contagion. Journal of Violence, Mimesis and Culture" (Chicago)
  • Co-Editor of "Beiträge zur mimetischen Theorie" (Druck- und Verlagshaus Thaur/Lit-Verlag)
  • Founder and Editor-in-Chief of the Faculty paper: "Baustelle Theologie" since 1998
  • 1998 - 2001: Editor-in-Chief of Bulletin ET: Zeitschrift für Theologie in Europa