5th Austrian Numerical Analysis Day

Innsbruck, May 7 - 8, 2009

 




   Home      Program       Participants      Location      Accommodation  




 

Program

Thu, May 7

13:30 - 13:40 Opening: Alexander Ostermann
13:40 - 14:05 C. Augustin: Finite element and domain decomposition methods for the elastic behavior of arterial walls
14:05 - 14:30 Samuel Ferraz-Leite: Convergence of h-h/2 based adaptive Galerkin schemes
14:30 - 14:55 Markus Aurada: Mixed conforming elements for the large-body limit in micromagnetics
14:55 - 15:20 Dmitry Nikolaenko: Time adaptive algorithm for combustion based on hydrogen radical [H]
15:20 - 15:50 Coffee Break 
15:50 - 16:15  Matthias Fuchs: Functionals on shape manifolds and an evolutionary approach to minimize them
16:15 - 16:40 Amir Saboor Bagherzadeh: A posteriori error estimation for second order ODEs via defect integration
16:40 - 17:05 Aurel Neic: Using the parallel toolbox in applications
17:05 - 17:30 Gundolf Haase: Accelerating PDE solvers by using GPU programming
17:30 - 17:55 Marco Caliari: Padua points: theory, computation and applications
17:55 - 18:20 Stefan Takacs: Multigrid methods for elliptic optimal control problems with Neumann boundary control
19:00 Dinner 
                         

Fri, May 8

08:30 - 08:55 Anton Arnold: Asymptotically correct finite difference schemes for highly oscillatory ODEs
08:55 - 09:20 Othmar Koch: Dynamical low rank approximation for higher-order tensors 
09:20 - 09:45 Erika Hausenblas: The numerical approximation of SPDEs - the stochastic wave equation
09:45 - 10:10 Etienne Emmrich: Time discretisation for nonlinear evolution equations
10:10 - 10:40 Coffee Break
10:40 - 11:05 U. Langer: Domain decomposition solvers for non-linear parabolic problems with time-harmonic excitations
11:05 - 11:30 Martin Purrucker: Fast hp-solvers for quadrilateral and hexahedral elements
11:30 - 11:55 Georg Rieckh: A Fourier-BEM-model to simulate the vibrations in a tunnel in layered orthotropic media
11:55 - 12:20 Laurent Tchoualag: Boundary integral equation methods for dynamic contact problems
12:20 - 13:30 Lunch Break
13:30 - 13:55 M. Yussouf: Boundary integral equations for a Dirichlet boundary control problem of the Stokes equation
13:55 - 14:20 M. A. Gondal: Exponential Runge-Kutta methods for European call option under jump-diffusion and pure diffusion models
14:20 - 14:45 Christof Neuhauser: Time-splitting pseudospectral methods for nonlinear Schrödinger equations
14:45 - 15:10 M. Thalhammer: Different approaches for a local error analysis of high-order exponential operator splitting methods
15:10 - 15:15 Closing: Alexander Ostermann